Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
Педагогтің тегі, аты, әкесінің
аты :
Күні:
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары:
Сабақтың мақсаты
Қазақ тілі
1-сабақ.
1-бөлім: Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы
Орфография
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Көне түркі жазба ескерткіштері
8.1.1.1 - мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көте
мәселені болжау;
8.4.1.1 - тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атаулар
орфографиялық нормаға сай жазу
Мәтін үзінділері бойынша болжам жасап, көтерілетін мәселені болжай алады
тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды
орфографиялық нормаға сай жаза алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың
Педагогтің әрекеті
кезеңі//
уақыты
Сабақтың
Оқушылармен амандасу, қатысуын
басталуы
түгендеу.
5 минут
1.Психологиялық ахуал
қалыптастыру
2.Сабақтың тақырыбы мен оқу
мақсатымен таныстыру;
Ой шақыру
1-тапсырма.
Көне түркі жазба ескерткіштері
туралы сұрақтарға жауап беріңіз.
Неліктен көне түркі
6 минут
ескерткіштері деп аталады?
Өзің тұратын аймақта
қандай ескерткіштер бар?
Ол ескерткіштердің құпиясы
неде?
«Түркі бектері мен халқы, мұны
естіңдер! Қандай сөздерім бар болса,
соларды мәңгі тасқа жаздырдым.
Оларды көріңдер,
ұғыңдар», -деген Күлтегіннің
сөзінен қандай ой түйер едің?
2-тапсырма.
1. Мәтін үзіндісін мұқият тыңдаңыз.
Сабақтың
(оқушы болжам жасау үшін кідіріс
ортасы
жасалады, сұрақ қою арқылы
10 минут
жауап күтіледі)
Мәтінде ары қарай не айтылуы
мүмкін? Қандай мәселе көтерілуі
мүмкін?
2.Мәтін жалғасын тыңдаңыз.
Өз жауабыңызбен салыстырыңыз.
Шын мәнінде, мәтінде қандай
мәселе көтерілді?
3.Мәтін жалғасын тыңдаңыз.
Сіздіңше, мәселенің шешімі қандай
болды?
Сұрақтарға жауап беріңіз.
Көне түркі жазулары қай
Оқушының әрекеті
Психологиялық ахуал
-Салем достым!
(амандасады)
-Сен қалайсың?
(иықтарынан қағады)
-Қайда болдың?
(құлақтарынан тартады)
-Мен сені сағындым!
(қолдарын жүректеріне
қояды)
-Сен келдің! (қолдарын
жаяды)
-Жақсы болды!
(құшақтайды)
Берілген сұрақтар