Бекітемін:_________
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
Педагогтің тегі, аты,
әкесінің аты :
Қазақ тілі 1-сабақ
1-бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер
Күні:
Сынып: 7
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Қазақ халқының ауа райын болжауы
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы
Оқу бағдарламасына сәйкес негізгі ойды анықтау;
оқыту мақсаттары
7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына
сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу;
Мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі
ойды анықтай алады.
Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес
Сабақтың мақсаты
орфографиялық нормаға сай жазады.
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
Сабақтың
басталуы
6 минут
Сабақтың
ортасы
8 минут
8 минут
Сабақтың барысы
Педагогтің әрекеті
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен
таныстыру;
Ой шақыру
1.
Сен ауа райын болжай аласың ба?
2. Қазақ халқының астрономиялық
түсініктері жайлы не білесің?
«Байланыс» әдісі
• Сабақта не айтылуы мүмкін?
• «Ауа райын болжау» деген сөз тіркесін
естігенде қандай байланыс сезіледі?
Оқушылар барлық байланысты тізіп шығады.
1-тапсырма
Аудиомәтінді мұқият тыңдап, тақырып қой.
Сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері
арқылы алған әсеріңмен бөліс. Негізгі ойды
анықта.
Қазақ халқының табиғатты қалай зерттегені
жайлы өз ойымызды, түсінгенімізді дәптерге
жазамыз.
Тілдік бағдар
Орфографиялық норма
Орфография. Гректің "дұрыс" және
"жазамын" деген сөздерінен құралған.
Орфография фонетиканың жазудағы бірізді
ережелерін сақтап зерттейтін ғылым.
Орфография ережелері сөздердің
қосымшалармен жазылуын немесе сөз бен
сөздің бірге, бөлек, дефиспен қолданылуын,
бас әріп, тасымалдың тәртіп заңдылықтарын
реттейді. Жоғарыдағы эаңдылықтардың
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сұрақтарға
Оқулық
жауап береді
Ауызша
7-сынып
«Ауа райын
мадақтау
«Атамұра»
болжау» деген
арқылы бағалау баспасы
сөз тіркесіне
Жарайсың!